Pierwszym punktem tej wyjazdowej imprezy było zwiedzanie stalagmitowych jaskiń na Pomezi/Lipowej Lazni. Lekcja „w skałach” trwała 45minut. Uczniowie poznali historię tej jaskini oraz charakterystykę form naciekowych z białego marmuru.
Zaciekawieni kształtami stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów zadawali mnóstwo pytań przewodniczce pogłębiając w ten sposóbswoją wiedzę o bogactwie naturalnym ziemi oraz znajomość języka czeskiego. Kolejną atrakcją wycieczki była wyprawa do najnowocześniejszej, trzeciej co do wielkości w świecie, elektrowni szczytowo – pompowej Dlouche Strane, wybudowaną w Hrubym Jeseniku nad Desnou. Doskonałym wprowadzeniem do zwiedzenia tej budowli stał się film edukacyjny, który wyjaśnił dzieciom historię elektrowni oraz zasadę produkcji prądu za pomocą wody. Nie sposób opisać wrażeń jakie wywarł na uczniach wjazd na szczyt góry w celu obejrzenia zbiornika wodnego. Przepiękny jesienny krajobraz roztaczający się na terytorium Jesenika, serpentynowa uliczka, siła wiatru na górze oraz widok ogromnego, położonego na wysokości 1350m.n.p.m. zbiornika, to widok, który wszystkich zdumiał i zachwycił.
Podczas wycieczki dzieci doskonaliły swoje umiejętności lingwistyczne, a także interpersonalne.
W czasie tego wyjazdu Czesi podzielili się z nami swoim bogactwem. Polska też ma się czym dzielić, dlatego 19 października br. uczniowie z czeskiej szkoły przyjeżdżają do nas, by zobaczyć nasze „skarby”: Kraków i Wieliczkę.
P.S. Wszyscy uczestnicy wycieczki zachowywali się bardzo kulturalnie, dlatego czeski przewodnik z podziwem pogratulował takiej grupy. Dopełnieniem tego udanego dnia było głośne „dziękujemy!” wypowiedziane przez uczniów po powrocie do Baborowa. To wspaniały akcent, bo KULTURA ZACHOWANIA TO TEŻ NASZE BOGACTWO !